środa, 6 stycznia 2016

Śmieciowa cywilizacja


„Pokaż mi swoje śmieci, a powiem ci kim jesteś”

Zdziwiony?

Tak naprawdę, to wcale nie chcę zaglądać do twoich śmieci.
Wystarczy, że widzę swoje. I wiem, że nie mam powodów do dumy.

Zachłanność, lenistwo, marnotrawstwo, egoizm, powierzchowność, brak szacunku – to zaledwie kilka cech, które można „spostrzec” we własnym śmietniku.

Śmietnisko XXI wieku obnaża prawdę o naszej tzw. „ucywilizowanej” cywilizacji.
Świadczy o jednostce i o całym zbiorowym społeczeństwie.
Jestem przekonana, że na kartach historii zapiszemy się jako najbardziej „śmieciowa cywilizacja” wszech czasów.

To co wytwarzamy to nie jest „morze śmieci” to jest WSZECHOCEAN.

Czekamy na Tsunami?

Niestety sama wiedza i świadomość nie wystarczą.


Czas uderzyć się w pierś.

10 komentarzy:

 1. http://rebelianci.org/

  OdpowiedzUsuń
 2. No i taka prawda. Myśli człowiek, że jest superbohaterem, bo segreguje odpady, podniesie czasem jakąś zabłąkaną puszkę, czy butelkę...
  Ale jak się zastanowi, ile wyrzuca przeterminowanej, niepotrzebnie zakupionej żywności... ile razy po prostu sobie odpuszcza segregowanie. Ile ciuchów kupuje, choć szafę ma dobrze wyposażoną... Wszystko niby ma swoje racje, ale dzień zemsty nadejdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień zemsty nadejdzie z całą pewnością...

   Usuń
 3. Prawda. Zaśmiecamy nasze środowisko. Nic nie segregujemy. I tak o to nasza cywilizacja ginie w własnych brudach… Smutne, jednak prawdziwe ….
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrafimy gospodarować pewnymi zasobami, choć jesteśmy tak "rozwiniętą cywilizcją". Zbyt dużo produkujemy/wytwarzamy i... marnujemy. Prawie każdy artykuł pakowany jest w tworzywo sztuczne (jest tego cała masa), półki w supermarketach uginają się od tych "wynalazków". Pytanie czy to wszystko jesteśmy w stanie przejeść, zużyć, rozsądnie wykorzystać? Nie.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. http://pozytywnie-nastawiona.blogspot.com/2015/06/Zanieczyszczanie-przyrody.html

  OdpowiedzUsuń
 5. W którejś książce Stasiuk pisał pięknie o domu swoich dziadków. Tam wszystko było surowcem wtórnym, tam nic, za wyjątkiem przepalonych garnków, nie lądowało na śmietniku, w gospodarstwie jego dziadków nie było potrzeby organizowania śmietnika. Teraz wydaje się to niewyobrażalne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To były piękne czasy, pomijając oczywiście okrutną wojnę, którą pamiętają sędziwi już dziadkowie. To pokolenie doceniało prawdziwe rzemiosło oraz wartość każdej wykonanej/posiadanej rzeczy. Dziś pogrążamy się w nadmiarze. Jesteśmy powierzchowni jak te wszystkie piękne i jednocześnie toksyczne dla środowiska opakowania z produktami, które kuszą w sklepach...

   Usuń
 6. Nie utożsamiam się z dużą ilością śmieci . Nie kupuje produktów przetworzonych , nie używam foliowych torebek , nie kupuje gazet, nie wyrzucam jedzenia, zbieram baterię i nakrętki, nie kupuje rzeczy zbędnych które w przyszłości wyrzuciła bym do śmieci. NIe segreguje śmieci , bo nie będę ludziom odbierać roboty. Mój znajomy pracuje przy tym i zarabia ponad dwa tysiaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że tak żyjesz, niech to będzie przykładem dla innych :)
   Nie zmienia to jednak faktu, że tworzyw sztucznych na półkach jest cała masa i ktoś to jednak później wyrzuca...

   Usuń